TEST Mercedes-Benz GL 450 CDI – Litr na kolo
Změny ve vnějším designu odhalí jen skutečný znalec značky - zahrnují modernizované nárazníky, nové ochranné plechy, přepracovanou mřížku chladiče, denní osvětlení s diodami, pozměněné koncovky výfuků.
Do seznamu základní výbavy se dostaly také koncové diodové svítilny, systém PRE-SAFE pro zmírnění následků nehody, aktivní opěrky hlavy vpředu a mnoho dalších drobností. Pro zákazníka jsou to změny příjemné, ale nepodstatné.
Vůz i nadále ohromuje svou velikostí, není to ovšem arogance. Před stylisty značky je třeba smeknout – i pětimetrové SUV působí svými liniemi nadčasově.
V interiéru se na první pohled nezměnilo nic, drobnou radostí je pozměněná grafika přístrojové desky. Horolezeckému charakteru výstupu do kabiny pomáhají masivní nášlapné prahy, za všestranně nastavitelnými křesly na předních místech ale nalezne správnou pozici i vskutku nekonfekční posádka.
Ve všech směrech je prostoru nadbytek a vyvrcholením českého pohledu na auto je bezpochyby zavazadlový prostor s objemem 620 litrů a rozměry blízkými pick-upům.
Označení pozměněné na 450 CDI ukrývá původní čtyřlitrový osmiválec, známý z předfaceliftové verze nebo třídy S. Jeho největší předností je výrazný a přesto sametový běh, dávající zapomenout na druh paliva v nádrži. Dva čtyřstupy půllitrových válců jsou ale nezapomenutelné a kupodivu za svou službu nežádají nadstandardní odměnu – při stokilometrové rychlosti si vůz řekne v průměru o 9 l/100 km, dálniční limit znamená hodnotu o dva litry vyšší. Výkon 225 kW poskytuje dostatečnou rezervu při jakémkoli jízdním režimu, znatelná je jedině lehká prodleva při kick-downu.
Agilita jde pochopitelně ve prospěch komfortu stranou – dvouapůltunový kolos s vysokým těžištěm je v zatáčkách znát, ku své cti ale ani v mezních situacích dlouho neztrácí stopu a při zdi jej drží i spolehlivé brzdy. Znatelné náklony nemusí vysoko posazeného řidiče děsit, jsou spíš nápovědou o stálosti fyzikálních zákonů než varováním před potenciální nestabilitou.
To, co vůz ztrácí na obratnosti, získává zpět ve schopnostech mimo zpevněný povrch. Očekávatelným standardem je asistent pro sjíždění svahů DSR, méně obvyklá je možnost stabilizace přívěsu a třešní na kopci hlíny je offroad-paket s uzávěrami mezinápravového a zadního diferenciálu a redukčním převodem řaditelným za jízdy.
Od ostatních motorizací odlišuje testovanou verzi především neskutečná pružnost a nezaměnitelný pocit dostatku výkonové rezervy – to vše při zachování přijatelných provozních nákladů a velmi dobrých schopností v terénu. Relativně největším problémem vozu je pak prostor, který pro něj bude majitel hledat všude jinde, než ve svém domácím hangáru. Parkovací čidla v každém rohu leccos vyřeší, boxy v evropských podzemních garážích ale mají přece jen poněkud standardnější rozměry…
Plusy
- Prostorný interiér
- Pohodlná sedadla
- Zavazadlový prostor
- Sladění motoru s převodovkou
- Běh motoru a rezerva výkonu
- Schopnosti v terénu
Minusy
- Náklony v zatáčkách
- Sklon k nedotáčivosti
- Problémy vyplývající z rozměrů
První cena vozu | 1.822.800,- (350 CDI 165 kW ) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 2.274.000,- (450 CDI 225 kW ) |
Základní cena testovaného vozu | 2.274.000,- (450 CDI 225 kW ) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 2.605.245,- (450 CDI 225 kW ) |