TEST Suzuki Swift 1.2 DualJet 4x4 – Nejlevnější čtyřkolka na trhu
Suzuki jako jediné v segmentu malých aut nabízí pohon všech kol, který ostatně jinde ani levněji neseženete. Jenže má v modelu Swift vůbec smysl?
Design, interiér
Premiéra aktuální generace nejmenšího suzuki na českém trhu proběhla teprve v prosinci roku 2023, přesto při pohledu na vůz máte pocit, že je vám velmi známý. Japonská automobilka se totiž u modelu Swift již od roku 2004 drží velmi podobného konceptu exteriérového designu s výraznými předními světlomety a na pohled vysokou kabinou. Novinku byste proto klidně zaměnili za facelift předchozího provedení, ačkoliv změn je v některých oblastech vlastně docela dost.
Zaměřil se na ně již kolega Marek Bednář v testu předokolky z loňského srpna. Tou největší je bezpochyby tříválcová dvanáctistovka s mild-hybridem, minulé provedení sázelo na agregát se čtyřmi válci. Menší motor Suzuki uvedlo především kvůli nižším emisím na papíře, byť pro sílu samotného tříválce si musíte dojít výše (4500 vs. 2800 otáček).
Testovaná čtyřkolka je v drtivé většině ohledů totožná s předokolkou (výjimkou je například o 25 mm vyšší karoserie), proto se zaměřím pouze na věci, které buď odlišují, nebo mě vyloženě zaujaly. A i tak budu opakovat některé Markovy myšlenky.
Jednou z nich je například velmi složité vypínání systému, který vás upozorňuje na překročení rychlosti. Tenhle „pomocník“ je ve všech nových aut v Evropské unii povinný, ačkoliv jeho reálný přínos je přinejlepším nulový. Čtení dopravních značek totiž kolikrát nefunguje úplně dobře, takže se vám může stát, že na sedmdesátce si auto bude stále myslet, že byste měl jet maximálně 50 km/h. Na pražské Jižní spojce se mi pak často stává, že mi některá auta hlásí nejvyšší povolenou rychlost 110 km/h. A kdybych se tím náhodou řídil, velmi rychle přijdu o řidičský průkaz, protože na tomhle úseku můžete jet nanejvýš osmdesát, o čemž se vás snaží přesvědčit i radary.
Suzuki Swift s tímhle konkrétně problém nemělo, přesto se mi stalo, že několikrát ne úplně přesně „přečetlo“ aktuální limit. Ve výsledku se proto stejně budete spoléhat hlavně na své oči, takže čtení dopravních značek lze považovat za zbytný doplněk. Samotné pípání je naštěstí docela snesitelné, takže se s ním na kratší trase dá „přežít“. Ostatně vypínat tenhle systém po každém nastartování, to nechcete…
Z pohledu ergonomie potěší klasická tlačítka ventilace, respektive klimatizace. Zajímavé, že v mnohem dražších autech najdete levnější ovládání skrze středový dotykový displej, zatímco fyzické ovladače jsou dnes brané za luxusní zboží. To ostatně platí také o klasických analogových budících. Ty jsou totiž hojně nahrazovány velkými displeji. Z pohledu obrovského množství zobrazovaných informací a možnosti individualizace jejich rozvržení a celkového vzhledu je tohle řešení pochopitelné, na druhou stranu nelze popřít, že na desetipalcovou obrazovku automobilky dnes dají řádově desítky korun, zatímco klasické budíky vyjdou dráž.
Zřejmě i kvůli tomu nezbylo na měkčené materiály v kabině. V tomhle segmentu sice záplavu měkčených platů nečekáte, minimálně na dotykových plochách by se ale šikly. Naštěstí plasty použité v Suzuki Swift vás nijak zvlášť neurazí. Zkušení majitelé suzuki jsou na podobné věci zvyklí. A auta této japonské značky nekupují kvůli pozlátku, ale pro jejich schopnosti.

Motor, jízdní vlastnosti
Za první čtyři letošní měsíce bylo v Česku zaregistrováno 259 nových Suzuki Swift. Plných 93 z nich má pohon všech kol AllGrip Auto, za který se přitom připlácí nikterak nízkých 57 tisíc. Dokonce i verze se samočinnou převodovkou CVT vyjde o 22.000 Kč levněji než čtyřkolka, přitom automat v běžném životě využijete logicky mnohem častěji. Inu, trh si pohon 4x4 evidentně žádá i v malých a dostupných autech.
Díky základní ceně 450.900 korun je swift nejlevnějším novým autem roztáčejícím všechna kola na českém trhu. Celý systém je poměrně jednoduchý, je totiž založen na viskózní spojce, která zadní nápravu připojí ve chvíli, kdy elektronika zaznamená prokluz těch předních. Za sucha prakticky nemáte možnost, jak byste čtyřkolku využili. Pokud náhodou nepřeženete nájezd do zatáčky, swift se vždy spoléhá pouze na trakci předních pneumatik.
Jakmile ale napadne sníh nebo se dostanete na kluzkou trávu, už popostrčení zezadu cítíte. Při rozjezdech získáte plynulost a následně i větší jistotu, byť ani čtyřkolka není všespásná, zejména když není stálá. Letošní zima se bohužel se sněhovou pokrývkou moc nevytasila, takže jsem Swift AllGrip za ztížených podmínek příliš nevyzkoušel.
Co se týče nového tříválce, mám z něj podobné pocity jako Marek. Mild-hybrid je zde řešen jako u předchůdce. To znamená integrovaný startér-generátor připojený přes plochý drážkový řemen, který si energii bere z malého li-ion akumulátoru. Dodatečně máte k dispozici pouhých 2,3 kW, zato však 60 Nm, které pomáhají se startováním a při akceleraci. Ta však dominantou Suzuki Swift není.
Atmosférická dvanáctistovka si totiž musí poradit s vyšší hmotností než u předokolky. Ta je o 76 kilogramů lehčí, přesto jí zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 12,5 sekundy. Suzuki Swift 4x4 je ještě o 1,1 sekundy pomalejší. Maximální rychlost se snížila o pět kilometrů na 160 km/h.
Temperamentem swift nepřekypuje. Abyste se ve stále hustším provozu, kde často potřebujete hodně síly, nemuseli krčit za pomalejšími řidiči, musíte skromnému motoru s 60 kilowatty často šlapat na krk. A ani tehdy nijak zvlášť neexceluje. Pokud jste s tím smíření, odměnou vám bude alespoň relativně nízká spotřeba okolo 5,8 litru na 100 kilometrů. Dá se ovšem jezdit i za hodnoty blíže pětilitrové hranici.
V testu předokolky si kolega Marek Bednář stěžoval na delší chod spojkového pedálu s menší dávkou citu. Zatímco větší Suzuki Vitara je v tomhle ohledu překvapivě řidičským autem, za volantem swiftu si tolik radosti neužijete. V Suzuki tenhle model evidentně ladili pro odlišnou skupinu zákazníků, evidentně staršího data narození, kteří už nepotřebují nikam spěchat. Ve vitaře jsem si navzdory jejímu stáří a spíše decentnímu výkonu 95 kilowattů zatáčky užíval, ve swiftu mě řízení tolik nebavilo. Nenabídlo totiž žádnou extra přidanou hodnotu navíc.
Nutno ovšem dodat, že velmi kompaktní rozměry (délka 3860 mm a rozvor 2450 milimetrů v kombinaci s hmotností okolo tuny znamenají velmi hbitý projev. Kdyby byl doplněn výkonnějším motorem, rozhodně bych si nestěžoval. Standardní šestnáctipalcová kola obouvají užší pneumatiky o rozměru 185/55. Co však ztrácejí do šířky, vynahrazují dostatečným bočním profilem, takže ani na rozbitých silnicích lehké Suzuki Swift téměř neposkakuje.
Závěr
Suzuki Swift s pohonem všech kol je minimálně v Česku unikátem. Čtyřkolku totiž nenajdeme ani u některých kompaktních SUV, kde by přitom dávala mnohem větší smysl. Jak ale ukazují registrace na českém trhu, zákazníci po záběru obou náprav evidentně touží i u auta, jehož délka nedosahuje ani 3,9 metru.
Jedním z důvodů je i cena. Za 450 tisíc totiž žádný jiný nový vůz s pohonem 4x4 dle ceníkových cen nepořídíte. Pokud přitom bydlíte na Vysočině nebo na horách, čtyřkolku zde v zimě reálně využijete. Jako hlavní negativum vidím vysoký příplatek za systém AllGrip Auto, který dosahuje zhruba sedminy ceny předokolky. Investici si proto musíte pořádně rozmyslet, vyplatí se opravdu jenom málokomu.
Škoda, že čtyřkolku nelze kombinovat se samočinnou převodovkou s plynule měnitelným převodovým poměrem, kombinuje se totiž pouze s pětistupňovým manuálem. Cena by ovšem v takovém případě již atakovala půl milionu korun.
Osobně mě ovšem nejvíce mrzí dynamika vozu, kterému přeplňovaný motor chybí jako sůl. Mild-hybrid sice akceleraci trochu pomáhá, turbodmychadlo by přitom bylo lepší. Výsledná spotřeba by přitom mohla být podobná, ne-li lepší.
Pokud vám ale nic z výše uvedeného nevadí, udělá vám Suzuki Swift AllGrip dobrou službu. Na nic si totiž nehraje, což je v dnešní době docela ojedinělé.
Nejlevnější verze modelu | 367.900 Kč (1.2 DualJet 5 MT Comfort) |
Základ s testovaným motorem | 367.900 Kč (1.2 DualJet 5 MT Comfort) |
Testovaný vůz bez příplatků | 450.900 Kč (1.2 DualJet 5 MT 4x4 AllGrip Premium) |
Testovaný vůz s výbavou | 461.900 Kč (1.2 DualJet 5 MT 4x4 AllGrip Premium) |
Plusy
Minusy
