Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Opel Grandland GS 1.2 Turbo
Opel Grandland GS 1.2 Turbo
Opel Grandland GS 1.2 Turbo
Opel Grandland GS 1.2 Turbo
45 Fotogalerie

TEST Opel Grandland GS 1.2 Turbo – Velké jméno, velké auto

Druhá generace Opelu Grandland se představila v loňském roce. Přináší velmi výrazný až futuristický vzhled a zároveň je výrazně větší. Nabízí se tak otázka, zda bude motor 1.2 Turbo Hybrid vůbec stačit.

Design, interiér

Opel si v poslední době zvykl stavět své nové modely až poté, co je před tím ukáže coby koncept. Možná více než u kterékoliv jiné značky platí, že co u Opela vidíte na autosalonu, se v pouze nezbytně pozměněné podobě dostane i na silnice. To je částečně i případ druhé generace modelu Grandland.

Jeho velmi moderní až futuristický vzhled se Němci neodvážili pustit mezi zákazníky takzvaně na první dobrou, ale rozhodli se celou věc neponechat náhodě. Novému SUV Grandland předcházel Opel Experimental Concept vystavený na autosalonu IAA v roce 2023, tedy přibližně rok před premiérou sériového auta. Při pohledu na něj zaujmou nejen pro mnohé dost odvážné tvary, ale také velikost, která se propsala i do sériové verze. Zatímco předchozí generace vozu byla typickým zástupcem kompaktních SUV, nová generace má v plánu se posunout o něco výše. S délkou 4650 mm je nové auto o značných 173 mm delší než předchůdce. S tím také koresponduje zvětšení rozvoru o 109 mm na 2784 mm. I tenhle údaje pasuje nový Opel Grandland výše.

Z hlediska designu zaslouží zmínku přední část pojmenovaná Vizor, která je v duchu identity nejnovějších opelů. V případě novinky ale došlo k její další evoluci. Nově se tak prezentuje jako 3D Vizor a zajímavostí je osvětlené logo výrobce. Osvětlený je ale rovněž nápis „Opel“ na zádi.

Z hlediska uživatele je mnohem zajímavější velmi pokročilá osvětlovací technika. Opel byl jednou z prvních neprémiových značek, která nabídla dokonce v kompaktní třídě (model Astra) pokročilé přední světlomety LED s funkcí vystínování ostatních účastníků provozu. Šlo o světlomety IntelliLux Matrix LED s osmi diodami v každém světle.

U nového grandlandu se jde v technice osvětlení ještě dále. Základní verze Edition nabízí plně diodové přední svítilny Intelli-LED. Testovaná vyšší výbava GS má ve standardu vyšší verzi Intelli-Lux HD. Je to první Opel s vyspělejší verzí matrixových světlometů. Ostatně posuďte sami. Poprvé mají u Opelu více než 50.000 světelných zdrojů. Pokud mám být přesnější, tak každý světlomet v sobě ukrývá 25.600 diod coby zdroj světla. Až tak moc se technika za posledních 10 let posunula.

Opel Grandland GS 1.2 TurboOpel Grandland GS 1.2 Turbo | Zdroj: auto.cz/Michal Kollert

V závislosti na dopravní situaci palubní kamera detekuje účastníky silničního provozu a světlo Intelli-Lux HD je „vyřízne“ ještě rychleji a přesněji než předchozí LED matrixové světlomety. „Světelný tunel“, tedy oblast nezasažená světelným paprskem, je užší než dříve, zatímco zbytek silnice a okolí je mnohem lépe osvětlen. Vědecké studie dokazují bezpečnostní výhody LED matrixových světlometů: Při rychlosti 80 km/h lze předměty před vozem detekovat přibližně o 30 až 40 metrů dříve než u běžných halogenových světlometů. To umožňuje řidiči reagovat na případné překážky o jednu až dvě sekundy dříve – a to je vysoce drahocenný čas, který umožní vyhnout se hrozící kolizi.

Světlomety ovšem nabízejí i další funkce. Třeba režim pro špatné počasí (suplují funkci někdejších mlhovek) nebo mód pro okresní silnice či město. Na základě dat z navigace tvarují světelný kužel tak, aby to bylo co možná nejvýhodnější. A funguje to skvěle: nikdo z protijedoucích řidičů na mě neblikal, což je důkaz, že osvětlení je správně nastaveno. Ne vždy tomu tak v minulosti, třeba i u jiných značek, bylo. 

Nový Opel Grandland je sourozencem třetí generace Peugeotu 3008. Opel ovšem velmi zdůrazňuje ekologický přístup k jeho vývoji i konstrukci a mluví o Greenovation. Jde samozřejmě o marketing, jakkoliv snahu udělat auto více ekologické nezpochybňuji. A také zdůrazňuje, že i přes francouzské kořeny výchozí techniky STLA Medium nový grandland zkonstruovali a vyrábějí v Německu, konkrétně v Eisenachu, který máme historicky spojený s výrobou vozů Wartburg.

Prostorný teda je

Vzhledem k výrazně prodlouženému rozvoru lze očekávat i velký vnitřní prostor. I ve druhé řadě si dospělý jedinec bez problémů sedne. V porovnání s předchozí generací se prostor pro nohy vzadu zvětšil o 20 mm. To se nezdá mnoho, avšak třeba při posunutí předního sedadla zcela vzad přijde uvedená hodnota k dobru více než vhod.

Zavazadelník naproti tomu disponuje pouze průměrným objemem 550 litrů. Po zvětšení lze naložit až 1645 litrů. Výborně je vyřešeno zvětšování kufru, neboť opěradlo zadní lavice konstruktéři rozdělili v poměru 40:20:40. Tedy nikoliv běžných 60:40. V případě potřeby tak můžete převážet uvnitř lyže a zároveň pojmout čtyři pasažéry včetně řidiče. Tohle asi nejvíce ocení rodiny se dvěma dětmi, neboť při cestování na hory ve čtyřech nebudou potřebovat střešní nosič. Jde zejména o lyžování, kdy jedete na den, a tedy se nechcete zdržovat montáží „zahrádky“ (střešního nosiče), o boxu nemluvě. Navíc je tu ještě hledisko aerodynamiky…

Opel Grandland GS 1.2 TurboOpel Grandland GS 1.2 Turbo | Zdroj: auto.cz/Michal Kollert

Testované auto přidávalo k už tak bohaté standardní výbavě navíc tři položky. Ta nejdražší vyjde na 65.000 korun a jedná se o doplněk do interiéru pod označením 8BFC (skutečně to nemá žádný název). Za uvedenou částku získáte třeba kožené čalounění Nappa. Opravdu kožené, nikoliv koženkové jako dnes v mnoha autech. Díky tomu se ani v parnu v sedadlech nepotíte, což jsem dostatečně vyzkoušel z důvodu vysokých okolních teplot letošního brzkého jara.

Přední sedadla Intelli-Seat Pro jsou špičková. Mají u Opelu už tradiční certifikát německých ergonomů AGR. Na první pohled vypadají trochu sportovně, neboť nabízejí solidní boční vedení a také možnost prodloužit si sedák. Jsou stavitelná elektricky a nechybí jim ani vyhřívání, odvětrávání, a dokonce ani masážní funkce. Ta má tři programy, ale mně to při řízení nevyhovuje. Spolujezdkyně si však nestěžovala… Všechny uvedené prvky jsou součástí zmíněného příplatku 8BFC, který určitě doporučuji.

Auto mělo navíc také odnímatelné tažné zařízení za 16.000 korun a sadu Tech GS za 45.000 korun. Její součástí je například head-up displej, vyhřívané čelní sklo, 360stupňová parkovací kamera nebo bezrámové vnitřní zpětné zrcátko se samočinným cloněním. 

Kabina nabízí v rámci doby a možností solidní ergonomii, z mého pohledu lepší než sesterský Peugeot 3008. Trojice tlačítek pod dotykovou obrazovkou umožňuje přímý vstup do podmenu vozidlo, topení/klimatizace, respektive návrat do hlavního menu.

Klimatizace zároveň disponuje mechanickými tlačítky pro vybrané funkce. Lze si tak jimi zvýšit/snížit teplotu, změnit rychlost proudění vzduchu nebo zapnout vyhřívání čelního/zadního skla či přepnout na vnitřní cirkulaci vzduchu. Škoda jen, že klimatizaci (kompresor) spouštíte výhradně na dotykové obrazovce v menu klimatizace a stejně tak tady manuálně měníte směr proudění vzduchu (nohy, hlava).

Zejména to spouštění klimatizace bych uvítal mezi mechanickými tlačítky. Pokud vám totiž monitor zamrzne, kabinu nevychladíte. Jedinou možností je v dané situaci program rychlého odmlžení čelního skla, jenže to je režim velmi hlučný, jelikož větrák běží na nejvyšší otáčky.

Zejména na dlouhých cestách oceníte flexibilní úložné prostory včetně poloprůhledného Pixel boxu. Ten má zároveň funkci bezdrátové nabíječky mobilního telefonu. Celkový objem schránek a úložných prostorů v kabině činí skvělých 36 litrů.

Video placeholder
Světlomety nového Opelu Grandland • Zdroj: Opel

Motor, jízdní vlastnosti

Grandland se nabízí se třemi pohonnými jednotkami, přičemž všechny jsou elektrifikované. K dispozici je kromě čistě elektrické verze také plug-in hybrid. Cenově nejdostupnější cestu novince automobilky Opel ale představuje testovaný hybrid.

Jeho základem je přeplňovaný tříválec 1.2 Turbo z řady EB ve své poslední evoluci. Jde o původní produkt skupiny PSA. Výkon činí 100 kW při 5500 otáčkách za minutu. K němu se přidává synchronní elektromotor s permanentním magnetem a výkonem 21 kW. Systémový výkon Opel udává 107 kW. Maximální točivý moment činí 230 N.m při 1750 otáčkách za minutu. Jedná se o hybrid pracující s napětím 48 voltů, tedy hodnotou běžně viděnou spíš u mild-hybridů.

Řešení Stellantisu je ovšem docela pokrokové. Je totiž výsledkem spojení zmíněného skupiny se specialistou na převodovky, belgickou firmou Punch Powertrain. Pod označením eDCT6 se ukrývá speciální šestistupňová dvouspojková převodovka interně označená DT2, která v sobě integruje nejen převodovku, ale také elektromotor. Pracuje s mokrými spojkami a naplněná váží 97 kg. Ovládání převodovky je elektromechanické shift-by wire.

Motor má přirozeně hlavně pomáhat spalovacímu agregátu v jeho nízkých otáčkách, kde poskytuje dodatečnou sílu, kterou spalovací agregát v daném spektru otáček nemá. Jízda je tak velmi plynulá a pohonná jednotka se tváří jako velmi pružná. Pochvalu zaslouží sladění obou hnacích jednotek (spalovacího motoru a elektromotoru), kdy přechod mezi nimi, respektive připojení benzinového agregátu, odhalíte, jen když budete skutečně pečlivě poslouchat.

Opel Grandland GS 1.2 TurboOpel Grandland GS 1.2 Turbo | Zdroj: auto.cz/Michal Kollert

Hlavně tiše

Testovaný Opel Grandland má pohotovostní hmotnost 1600 kg, což je méně, než jsem čekal. Přesto je to docela dost, takže pohonná jednotka se zejména při snaze o dynamickou jízdu trochu zapotí. Pohon tak ocení klidně a hlavně plynule jezdící řidiči.

Na druhou stranu podvozek svižnou jízdu členitou krajinou bez problému zvládne. Opel Grandland tak zatáčí se stoickým klidem a také přejezd nerovností je velmi účinně potlačen. Určitě lépe než u francouzských sourozenců, jakkoliv i u nich došlo ve stávajících generacích k velkému zlepšení. Pořád si ale stojím za tím, že na stejné technice jezdí Opely většinou o něco lépe. Nejde ani tak ovladatelnost jako spíš o potlačení nežádoucích hluků od podvozku (faktor NVH – Noise Vibration Harshness). Nový Opel Grandland ostatně velmi dobře odhlučněné auto. Akustický komfort je tak určitě jedním z nejlepších své třídě a v ostrém kontrastu zejména s některými asijskými auty.

Opel udává spotřebu paliva v kombinovaném režimu 5,5 až 5,6 litrů, realita je však přibližně o litr až 1,5 litru horší. A to ve smíšeném provozu s převahou městského. Vzhledem k hmotnosti a velikosti auta nejde o špatný výsledek. 

Opel Grandland 1.2 Turbo hybrid a konkurenti 
 Opel Grandland GS 1.2 TurboRenault Espace full hybrid E-Tech 200 (5 míst)Volkswagen Tayron 1.5 eTSI mHEV
MotorPřeplňovaný zážehový tříválec + elektromotor Přeplňovaný zážehový tříválec + elektromotor Přeplňovaný zážehový čtyřválec + mild hybrid 
Zdvihový objem [cm3]119911991498
Výkon [kW]100 + 21 (celkový výkon 107)96 +50 +25 (celkový výkon 147) 110
Točivý moment [N.m] 230205250
Převodovka6 AT eDCTsamočinná multimodová 2+47 AT DCT
Max. rychlost [km/h]202175204
Zrychlení 0-100 km/h [s]10,28,89,4
Kombinovaná spotřeba dle WLTP [l/100 km]5,5 až 5,64,8 až 5,06,3 až 6,5
Vnější rozměry [mm]4650 x 1905 x 16674746 x 1830 x 16454792 x 1853 x 1655
Rozvor [mm]278427382788
Zavazadlový prostor [l]550-1645212-943850
Základní cena [Kč]769.990905.8201.099.900

Závěr

Druhá generace Opel Grandland dobře navazuje na tu předchozí, kterou stále považuji za velmi dobré auto. Novinka přináší mnohem více moderny, nikoliv však na úkor obsluhy od uživatele. Auto je větší, prostornější a vždy elektrifikované. Nevýhodou je vyšší cena, když testované auto stálo 945.990 korun.

Velmi moderní až futuristický design také nebude vyhovovat každému a představuje docela šok v porovnání s poněkud konzervativním předchůdcem.

Nejlevnější verze modelu769.990 Kč (Edition 1.2 Turbo Hybrid/107 kW)
Základ s testovaným motorem769.990 Kč (Edition 1.2 Turbo Hybrid/107 kW)
Testovaný vůz bez příplatků819.990 Kč (GS 1.2 Turbo Hybrid/107 kW)
Testovaný vůz s výbavou945.990 Kč (GS 1.2 Turbo Hybrid/107 kW)

Plusy

  • Originální vzhled
  • Vynikající přední světlomety
  • Prostorná kabina
  • Plynule táhnoucí a pružný pohon
  • Diskrétně řadicí převodovka
  • Zadní lavice dělená 40:20:40
  • Vyvážený podvozek
  • Nízká hlučnost

Minusy

  • Vyšší cena (v současně době je na auto zvýhodnění)
  • Spotřeba paliva vyšší než udává výrobce
  • Průměrné jízdní výkony

Opel Grandland GS 1.2 Turbo
Cena základní sestavy
819 990 Kč
Výbava základní sestavy
mimo jiné navigační systém Navi Pro, bezdrátové nabíjení pro smartphony, 2 USC-C porty vpředu a dva vzadu, světlomety Intelli-Lux HD, LED ambientní osvětlení interiéru v 7 barvách, čalounění sedadel v kombinaci kůže/látka Bird, přední sedadla s certifikátem AGR, vyhřívaná přední sedadla, vyhřívaný volant, ISOFIX na sedadla spolujezdce, adaptivní tempomat, senzor únavy řidiče, tři jízdní režimy – Eco, Sport a Normal, automatická dvouzónová klimatizace, 19palcová kola z lehké slitiny dvoubarevná, 16palcový dotykový monitor, atd.
Cena testované sestavy
945 990 Kč
Výbava testované sestavy
8BFC (zahrnuje kožené čalounění Nappa, elektrické ovládání sedadle s masážní funkcí a odvětráváním, vyhřívaná zadní krajní sedadla atd.) (65.000 Kč), odnímatelné tažné zařízení (16.000 Kč), Sada Tech GS (HUD, vyhřívané čelní sklo atd.) (45.000 Kč)
Motor
Typ motoru:
přeplňovaný zážehový
Válce / ventily:
3 / 4
Zdvihový objem (ccm):
1199
Nejvyšší výkon (kW / ot/min):
100 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min):
230 / 1750 - 0
Nejvyšší toč. moment elektromotoru (Nm / ot/min):
0 / 0 - 0
Nejvyšší výkon elektromotoru (kW / ot/min):
21 / 0
Nejvyšší výkon soustavy (kW / ot/min):
107
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h):
202
Zrychlení 0 - 100 km/h (s):
10.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km):
0 / 0 / 5.5
Emise CO2:
124
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l):
550 / 1645
Objem nádrže (l):
55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg):
1600 / 570
Opel Grandland GS 1.2 Turbo schema
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm):
4650
b) šířka (mm):
1905
c) výška (mm):
1667
d) rozvor (mm):
2784
e) rozchod vpředu (mm):
1610
f) rozchod vzadu (mm):
1624
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm):
880 / 1105
h) podélný prostor vzadu min/max (mm):
570 / 830
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm):
990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):
950
k) šířka vpředu (mm):
1460
l) šířka vzadu (mm):
1430
délka sedáku vpředu (mm):
505
délka sedáku vzadu (mm):
470
výška opěradla vpředu (mm):
610
výška opěradla vzadu (mm):
630
místo vzadu pod předním sedadlem:
Ano
OSZAR »