Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Lexus ES
Lexus ES
Lexus ES
Lexus ES
67 Fotogalerie

Lexus ES má poprvé i čistě elektrický pohon. Už jsme v něm seděli

Zcela nový Lexus ES přináší možná největší změny v celé jeho 36leté historii. Šokuje výbavou stejně jako zpracováním kabiny. A čím ještě?

U nás se připravovala Sametová revoluce, když Japonci vdechli život zcela nové automobilové značce Lexus. Měla za cíl zvrátit poměry v luxusní třídě na velmi důležitém severoamerickém trhu. Movití Američané tak od té doby měli kupovat lexusy místo cadillaců, lincolnů, jaguarů, BMW či mercedesů. Záměr se podařil na výbornou a model ES sehrál v uvedeném případě klíčovou úlohu. Spolu s prestižním modelem LS šlo o druhé auto zcela nové značky, nabízené od začátku jejího vzniku. ES mělo představovat dostupnější alternativu k LS.

Na rozdíl od Ameriky, kde bylo ES k mání od začátku svého uvedení (a vlastně příchodu nové značky na trh), se do Evropy zrovna moc nehrnulo. Na východoevropské trhy ES zavítalo poprvé v roce 2010, do západní Evropy dokonce ještě o šest let později. Nyní je na startu nové ES, které přináší možná nejrevolučnější změny v celé jeho historii. Na evropský trh bude auto uvedeno na jaře 2026, tedy za rok. Do České republiky má zavítat ještě o něco později. Až si skoro říkám, zda ta premiéra nebyla zbytečně brzy…

Takový velký…

První, co vás upoutá při pohledu na nové ES, jsou jeho rozměry. Nejde o exaktní čísla, která dojem velkého auta potvrzují, ale spíše o subjektivní pocit. Možná lepší než napsat, že nové ES je velké, lépe sedí výraz mohutné. Pojďme ale k číslům. S délkou 5140 mm je novinka delší v porovnání s předchůdcem o 165 mm. Na šířku vozidlo narostlo o 55 mm na 1920 mm a vyšší je dokonce o 110 mm (1555 mm). Rozvor náprav činí téměř tři metry (2950 mm), což je o 80 mm více než dosud.

Hodnoty tedy vskutku velkolepé, které mimo jiné znamenají, že nové ES už není tím sličným sportovně střiženým sedanem. Rozdíl v porovnání s předchozí generací ve mně vyvolal vzpomínku na někdejší přechod z Mercedesu třídy S W126 na W140, či BMW řady 7 při uvedení řady E65/66, která nahradila E38.

Design auta byl založen na nové designové koncepci Lexus „Clean Tech x Elegance“. Co si pod tím přesně představit, je otázkou. Tisková zpráva mluví o vřetenovité karoserii. Výrazně zvětšené rozměry mají mimo jiné také usnadnit nastupování a vystupování a tedy přispět k vysokému komfortu.

Na první pohled zaujme výrazná a poměrně futuristicky řešená přední část. Přední svítilny vytvářejí zdvojený světelný podpis ve tvaru písmene L. Půjde o nový charakteristický znak lexusů v éře elektrifikace. Světlomet je na pohled rozdělený na dvě části, kdy ta horní má funkci denního svícení, spodní hlavního světlometu.

Nové ES zůstává klasickým sedanem, nebo spíše limuzínou. Víko zavazadelníku, samozřejmě ovládané elektricky, se otevírá i s částí zadního blatníku. Kupodivu zavěšení víka je stále na rozměrných pantech, které ale využitelnost kufru neomezují. Objem zavazadelníku tisková zpráva neudává.

Lyže převezete vždy

Zatímco z exteriéru jsem měl trochu smíšený dojem, kabina novinky mě skutečně nadchla. V rámci prezentace byly k dispozici dva vozy, jeden se světlým čalouněním a druhý s tmavým. Působivé byly oba.

Pojďme ale k palubní desce. Ta vyniká pravoúhlými tvary a dominuje jí centrální dotyková obrazovka systému LexusConnect. Její úhlopříčka 14 palců ji pasuje do role největší obrazovky, kterou kdy vozy téhle značky nabízely. Pokud máte elektrickou verzi, tak na obrazovce vidíte mimo jiné také údaje o dojezdu vozidla a další. Součástí je také prémiový audiosystém Mark Levinson Surround Sound se 17 reproduktory a 3D zvukem, jak napovídá označení.

Před řidičem je druhá menší obrazovka o úhlopříce 12,3 palce. Zaujalo mě její zasazení do desky, orámované umělým semišem neboli alcantarou. Teoreticky by tak mohla být obrazovka ještě o něco větší.

Originálně je vyřešeno ovládání ventilační a topné soustavy. Jeho součástí je technologická novinka zahrnující „skryté přepínače“. Jde o ovládání teploty levé a pravé strany kabiny, kdy virtuální tlačítka jsou zakomponována do lišty pod centrální obrazovkou. Uprostřed je otočné kolečko ovládání hlasitosti audia.

Samozřejmostí je kompletní elektrifikace kabiny. Volant je elektricky dvousměrně stavitelný s inteligentní funkcí, kdy při vystupování elektricky vyjede do nejvyšší polohy. Řidič má k dispozici tři paměti ovládané opět „skrytými přepínači“, tentokrát na liště nalevo od volantu. Už předchozí ES nabízelo ve druhé řadě sedadel výborný komfort. Nová generace jde ale v tomhle ještě mnohem dále. Zadní lavice je svými rozměry, tvary i tuhostí čalounění jednoduše fenomenální. Opravdu v tak pohodlných sedadlech jsem už dlouho neseděl. Skutečně to připomíná křesla, nikoliv ta z běžných nábytkářských firem, ale spíš od společností vyrábějících nábytek na zakázku. Fakt neskutečné.

Ale to není vše. U vrcholných verzí nechybí stejně jako dříve elektrické ovládání sklonu opěradla. Navíc lze měnit nezávisle sklon celého opěradla a jeho horní části. Tedy měnit v podstatě prohnutí opěrky zad. Tohle jsem zatím viděl jen u předních sedadel. Zcela specifická je funkce „otoman“, která zahrnuje elektricky výklopnou podnožku na pravé straně zadní lavice. Navíc, aby měl vzadu vpravo sedící cestující nerušený výhled vpřed, lze u téhle verze sklopit pravé přední sedadlo dopředu.

Ovládání zadní lavice je integrováno do dotykového displeje sklopné střední loketní opěrky, stejně jako dosud. Ovladače jsou stejné pro levou a pravou stranu, tudíž před jejich použitím musíte nejprve vybrat tlačítkem L (levá) nebo R (pravá) podle toho, kterou polovinu potřebujete ovládat.

Nové ES je luxusním vozem. Přesto jeho tvůrci nezapomněli ani na trochu praktičnosti. Sklopit opěradla zadní lavice dopředu a zvětšit tak kufr nelze, dlouhé předměty ale přesto prostrčit do kabiny můžete, a sice otvorem za sklopnou loketní opěrkou. V případě potřeby tak lze s vozem vyrazit na lyže, aniž potřebujete střešní nosič. Přesto si myslím, že tak asi naprostá většina majitelů činit nebude, jelikož ten, kdo má na ES, určitě vlastní více aut, která jsou pro cesty na hory s lyžařským vybavením vhodnější.

Hybrid podle trhu

Dosud mělo ES v nabídce v západní Evropě pouze hybridní pohon. Ten zůstává i v nové generaci, přičemž nabízeny budou vlastně dva. Na západoevropských trzích se bude auto prodávat v motorizaci 300h. Jejím základem je 2,5litrový čtyřválec a systémový výkon činí 201 kW. Absolutní novinkou je alternativní nabídka pohonu všech kol. S ním auto zrychlí z 0 na 100 km/h za osm sekund, zatímco verze s pohonem předních kol potřebuje o 0,2 sekundy více.

Verze 300h bude nabízena také v České republice a potažmo i v zemích bývalé východní Evropy, které jsou v nomenklatuře Toyoty brány jako západní země, jistě kvůli členství v EU. Pro východní Evropu, která čítá třeba Ukrajinu, Moldavsko nebo Kazachstán, bude k dispozici verze 350h.

Video placeholder
Lexus ES na autosalonu v Šanghaji • Zdroj: auto.cz/Marek Bednář

Mnohem zajímavější jsou elektrické verze, jež představují absolutní novinku v řadě ES. V nabídce budou dvě varianty ES 350e a ES 500e, lišící se pohonem. Prvně jmenovaná má poháněná přední kola a nabízí výkon 165 kW. Druhá jmenovaná verze je zároveň vrcholem nové řady ES, když se může pochlubit výkonem 252 kW. Pojí se standardně s pohonem všech kol DIRECT4, známým například z modelu ES 500h.

Co se týče dojezdu a rychlosti nabíjení, tak zatím jsou známy jen předběžné údaje a ty jsou tyto. Dojezd na jedno nabití se očekává až 530 km a doba nabití stejnosměrným proudem na 80 procent SoC kolem 30 minut. Vše bude upřesněno až po homologaci.

Rozhovor s paní Ayse Mert (vedoucí produktu a marketingu značky Lexus v rámci Toyota Motor Europe) a panem CE Chiashi-san (vedoucí inženýr nového Lexusu ES)

Předchozí ES technicky vycházelo z Toyoty Camry dnes již minulé generace. Znamená to, že i nové ES má základ v současné Camry?

Ano, tak tomu skutečně bylo. Ovšem nová generace ES už nemá se stávající Camry společný základ. Chtěli jsme přijít se zcela novým autem, takže nové ES je od základu jiné auto.

Můžete to nějak rozvést?

Oba modely, tedy současné Camry a nové ES, sice využívají platformu TNGA ve formátu GA-K, avšak pro Lexus byla výrazně modifikována. Hlavním důvodem bylo, aby bylo možné nabídnout jak hybridní pohon, a tedy spalovací motor v kombinaci s elektromotorem, tak čistě elektrický pohon. To u současné Camry možné není.

Nové ES tedy nabízí jak hybrid, také tak elektrickou verzi. V čem se tyto verze odlišují z hlediska karoserie?

Rozdíly jsou dané velikostí trakční baterie. Kvůli baterii pro elektrickou verzi musela být upravena podlaha, jelikož u 350e a 500e je umístěna pod ní. Naopak u 300h je baterka situována pod zadní lavicí. Je totiž výrazně menší. Tomu musela být upravena spodní část vozidla, konkrétně podlaha. Vizuálně se pak obě verze liší přední částí z důvodu odlišných nároků na chlazení. Verze EV, tedy čistě elektrická, má menší masku chladiče a jinak umístěné logo Lexusu. Jinak ale auta vypadají v podstatě stejně.

Video placeholder
Lexus ES 350e • Zdroj: Lexus

Předchozí generace nenabízela v Evropě pohon všech kol, novinka ho nabízí, a to jak v elektrické verzi, tak také v hybridní. Jak je pohon vyřešen u obou hnacích řetězců?

Ano, skutečně novinka může mít alternativně poháněná všechna kola v hybridní verzi, zatímco v elektrické se pohon všech kol pojí vždy s 500e. Oba pohony mají obdobné řešení, kdy zadní nápravu pohání samostatný elektromotor, tedy takzvaný eAxle. Jde v zásadě o systém převzatý z dřívějších Lexusů, konkrétně RX s technikou DIRECT4. Komponenty obou pohonů jsou na zadní nápravě vyřešeny obdobně.

Předchozí ES nenabízelo pokročilé přední světlomety LED matrix. Nenabízí je ani nové Camry. Budou k dispozici u nové generace?

Ano, nové ES tuhle techniku již nabízí.

Jaký je dojezd elektrické verze?

V současné době činí 530 km. Vše je ale ještě předmětem vývoje, navíc jde také o homologační zkoušky, které ještě nejsou dokončeny. Čili přesný dojezd bude upřesněn později po jejich absolvování.

Jaký je nabíjecí výkon palubní nabíječky u elektrické verze? Jde mi jak o pomalé nabíjení, tedy AC, tak i rychlé DC?

Nabíjecí výkon palubní nabíječky pro pomalé nabíjení činí 22 kW, při rychlém je to až 150 kW.

Jaký typ trakční baterie se používá v novém ES? Mám na mysli techniku baterie.

Oba pohony, tedy jak elektrický, tak také hybridní, mají baterii lithium-ion.

Jakou generaci hybridního pohonu využívá nové ES? V Camry je to pátá generace.

V novém ES je použita novější šestá generace našeho hybridního pohonu. Princip je přirozeně stejný, ovšem v detailech byl systém modifikován.

Mohl byste to nějak upřesnit?

Na to je asi ještě příliš brzy. Počkejme s tím po premiéře na silnici, tedy po prvních jízdách.

Zdroj Lexus media, wikipedia, zdroj foto Lexus media a Tomáš Dusil, zdroj video auto.cz 

OSZAR »